April 20, 2024
चैत्र २२, २०८०

विश्व बैङ्कले  सन्  २०२४ मा दक्षिण एसियाको आर्थिक वृद्धिदर ६ प्रतिशत रहने अनुमान गरेको छ । विश्व बैङ्कले  निकालेको पछिल्लो रिपोर्टमा छोटो अवधिमा दक्षिण एसियाको वृद्धिको सम्भावना उज्ज्वल रहेको तर कमजोर वित्तीय स्थिति र बढ्दो जलवायु प्रभावले समस्या हुन सक्ने उल्लेख छ ।

विकासलाई थप लचिलो बनाउन निजी लगानीलाई बढावा दिँदै रोजगारी वृद्धिलाई सुदृढ पार्न नीतिगत व्यवस्था गर्नु आवश्यक रहेको रिपोर्टले औल्याएको एएनआईले जनाएको छ । रिपोर्टले व्यापार खुलापन र वित्तमा पहुँच बढाउन, व्यापारिक वातावरण र संस्थाहरूमा सुधार, वित्तीय क्षेत्रका प्रतिबन्धहरू हटाउन, शिक्षामा सुधार, र महिलाको आर्थिक गतिविधिमा प्रतिबन्धहरू हटाउने जस्ता दृढ विकासलाई प्रोत्साहित गरेर रोजगारीलाई बढावा दिन विभिन्न नीतिहरू सिफारिस गरेको छ ।

यी उपायहरूले विकास र उत्पादकत्व बढाउन र जलवायु अनुकूलनमा सार्वजनिक लगानीका लागि ठाउँ खाली गर्न पनि मद्दत गर्ने विश्व बैंकले जनाएको छ । दक्षिण एसियामा सन् २०२४–२५ मा सबैभन्दा बढी भारतको उत्पादन वृद्धि ७ दशमलव ५ प्रतिशत पुग्ने अपेक्षा गरिएको छ ।