December 3, 2023
असार १, २०८०

हेटौँडा \  बागमती प्रदेशका आर्थिक मामिला तथा योजनामन्त्री बहादुरसिंह लामा (तामाङ) ले बागमती प्रदेश आर्थिक सर्वक्षण २०७९/८० बागमती प्रदेशको प्रदेश सभामा पेस गर्नुभएको छ ।

प्रदेश सभाको बिहीबार बसेको बैठकमा आर्थिक सर्वेक्षण २०७९/८० पेस गर्दै उहाँले प्रदेशको सामाजिक सूचकहरुमा क्रमशः सुधार आएको दावी गर्नुभयो । समग्रमा प्रदेशको आर्थिक परिसूचकमा केही प्रतिकूल रहेको भएता पनि सामाजिक सूचकमा क्रमशः सुधार आएको आर्थिक सर्वेक्षणमा भनिएको छ ।

देशको समग्र कृषि उत्पादनमा यस प्रदेशको योगदान १७ प्रतिशत रहेको आर्थिक सर्वेक्षणमा उल्लेख छ । आर्थिक सर्वेक्षणमा बागमती प्रदेशको कूल ग्राहस्थ्य उत्पादन वृद्धि १.८ प्रतिशत हुने अनुमान गरिएको छ । गत आव २०७८/७९ मा यस प्रदेशको कूल ग्राहस्थ्य उत्पादन वृद्धि ६.७० हुने अनुमान गरिएको थियो ।

मन्त्री लामाले प्रदेश सरकारको सार्वजनिक आय र व्यय बढ्दै गएको भन्दै प्रदेशको खर्च क्षमता बढ्दैगएको बताउनुभयो । यसैबीच प्रदेश सरकार आगामी आर्थिक वर्ष २०८०/८१ को बजेट असार १ गते ल्याउने भएको छ ।

शुक्रबार दिउँसो ३ः०० बजे बैठक बस्नेगरी स्थगित गरिएको प्रदेश सभाका सभामुख भुवनकुमार पाठकले जानकारी दिनुभयो । असार १ गते मन्त्री तामाङले आर्थिक वर्ष २०८०/८१ को राजस्व तथा व्ययको अनुमान (बजेट) प्रस्तुत गर्नेगरी प्रदेश सभा बैठकको सम्भावित कार्यसूची तय भएको बताउनुभयो ।

प्रदेश सरकारको अर्थसम्बन्धी प्रस्तावलाई कार्यान्वयन गर्न बनेको विधेयक २०८० लाई पेस गर्ने कार्यसूची बनाएको छ । साथै, मन्त्री तामाङले सोही बैठकमा बागमती प्रदेश सरकारको आव २०७९/८० को गत चैत मसान्तसम्मको प्रगति विवरण पेस गर्नु हुनेछ ।